V tradiční čínské medicíně se pracuje s životní energií qi. Skládá se ze dvou částí, které tvoří celek. Obě dvě jsou pro nás důležité a je potřeba je mít v rovnováze. Tak jako v symbolu monády obě dvě nesou vždy část té druhé.

Jedna z částí je yin, která má charakteristiku ženskou, vnitřní, hlubší a je spojena se spiritualitou, klidem a tmavou, černou barvou, která je zastoupena v symbolu monády.

Druhou částí je yang, ta má kvalitu mužskou, obranou. Je energická, aktivní, rychlá a je spojena se světlou respektive bílou barvou v monádě.

K určení povahy nemoci sledujeme množství obou složek energie yinu a yangu.

Energie se dále dělí na pět různých kvalit wu-xing, takzvaných pět prvků: dřevo, oheň, zem, kov a vodu. Ty obsahují opět obě dvě části yin a yang v různých poměrech. Každý prvek v sobě nese určitou část zbývajících prvků. K jednotlivým prvkům řadíme tělesné orgány a jejich vlastnosti a vztahy mezi nimi. Z vody roste dřevo, dřevo živí oheň, oheň rodí zemi (popel), země tvoří kov, voda obsahuje minerály (kov). Pochopení těchto a dalších vztahů a kvalit pomáhá k určení příčin a kořene nemoci. Vyobrazení vztahů a kvalit prvků je vidět na pentagramu dole.

Játra

Játra - jsou spojená s emocí vzteku a hněvu. Podle toho, jakým způsobem člověk tento pocit vyjadřuje, se ukazuje na kondici jater. V čínské medicíně jsou játra  spojena s živlem dřeva. Dřevo, potažmo strom, se může ohýbat a napřimovat, svými kořeny proniká a zprůchodňuje zemi. Průchodnost jater je velmi důležitá.  Protože, kde je neprůchodnost, je i bolestivost. S ohledem na typy osobností, a vyjadřování emoce vzteku, která k játrům náleží, typy extrovertní, “nášlapné”, yangové játra zprůchodňují nad míru a je pak třeba doplňovat yin. Typy introvertní - yinové, vztek potlačují a tím játra zneprůchodňují. Z toho je vidět, že  játra jsou překvapivě důležitý psychický orgán: regulují duševní pohodu

Jaterní byliny najdete zde.

Párovým orgánem jater je žlučník. Byliny na žlučník naleznete zde.

Srdce

Srdce je vládcem všech orgánů. Je to sídlo psychiky a vědomí. Je spojeno s emocí radosti a elementem ohně. Oheň je horký, šlehá vzhůru. Stejně tak jako radost. Potíže srdce se často projevují bolestí mezi lopatkami v oblasti 4. - 5. hrudního obratle. Je dobré pracovat i terapeuticky s psychikou.

Srdce řídí krev a cévy - ovlivňuje kvalitu a cirkulaci krve. Také řídí ducha šen - celkový zjev člověka, co z něj vyzařuje, v užším významu mysl, vědomí. 

Byliny na srdce naleznete zde.

Kondice srdce se odráží na tváři. Vývodem je jazyk. Ne darmo se říká, co na srdci - to na jazyku :). Párovým orgánem je tenké střevo.

Slezina

Slezina, v čínské medicíně je myšleno trávení a zažívání, takže  zahrnuje i slinivku, dvanácterník a kus tenkého střeva, je spojená s emocí přílišného přemýšlení. V současné době má většina populace potíže s trávením, a to právě díky tomu, že jsme většinově velmi zaměření na přemýšlení a to už od raného dětství, kdy začneme chodit do školy.

Při oslabení, potížích se slezinou je vhodné omezit sladké, mastné a jíst přiměřené množství stravy - jíst vše, ale s mírou. Slezina má ráda pravidelnost, takže jí dělá dobře pravidelně jíst, spát a zdravě a pravidelně se hýbat.

Vhodné byliny na slezinu je například pampeliška, řepík a další, které naleznete zde

Párovým orgánem je žaludek. Byliny na žaludek naleznete zde.

Plíce

Plíce jsou spojeny s emocí smutku. Jedná se o velmi jemný a křehký orgán. Nesnášejí chlad, sucho a horko. Náleží jím prvek kovu. Vlastností kovu je, že podléhá změnám a dá se formovat. Tak jako plíce nejvíce podléhají změnám počasí.

Párovým orgánem je tlusté střevo.

Vhodné plicní byliny naleznete zde.

Ledviny

Ledviny jsou spojeny s emocí strachu. Jedná se o párový orgán a odráží vztahové potíže - nejen partnerské. 

Yang ledvin je základem yangu v celém těle, především sleziny. Pokud je nedostatek yangu ledvin, je pak obvykle jeho nedostatek ve všech orgánech a je třeba ho doplnit. Ideální bylinou na ledvinové potíže je celík zlatobýl. Další byliny pak naleznete zde.

Párovým orgánem je močový měchýř, vhodné byliny naleznete zde.

Pokud Vás něco trápí nebo zajímá, objednejte se.

Jsem Váš terapeut do nepohody.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů